Ingredience v mýdlech
Moje mýdlo vzniká tzv. metodou za studena (studený proces). U této metody se mýdlo nalévá do formy, ve které probíhá zmýdelnění.
Důležitou ingrediencí v mých mýdlech jsou bylinné maceráty - byliny macerované v extra panenském olivovém oleji. Jde o první lis - olej nejvyšší kvality. Byliny do macerátů používám čerstvé, lehce povadlé (kvůli vypaření vlhkosti). Bylinky pocházejí z naší zahrady. Sbíráme, sušíme a zpracováváme je s láskou a péčí.
Například macerát z brutnáku je vhodný na lupénku atopický ekzém, záněty kůže, významný pro extrémně suchou pokožku (v mýdle s bahnem z Mrtvého moře), macerát z levandule je uklidňující, zklidňuje lehké spáleniny od slunce, regeneruje a podporuje samoléčebné procesy v organismu, je vhodný na podrážděnou, svědivou pokožku (např. v mýdle heřmánek a med) a macerát z břízy působí proti lupům, vypadávání vlasů a svědivosti pokožky hlavy (v březovém šampónu).
Silné nálevy z bylin předávají, stejně jako maceráty, do mýdel léčivé účinky i energii. Byliny do nálevů používám zejména z naší zahrádky (výjimkou jsou chmelové šištice, kořen lopuchu).
Například kopřiva zmírňuje vypadávání vlasů a tvorbu lupů, pomáhá při strupovité vlasové pokožce, posiluje pokožku hlavy a podporuje prokrvení kůže (výluh v kopřivovém šampónu), měsíček vyživuje životní radost a sílu, výborný na citlivou pleť, mírní svědění, pomáhá při suché pokožce, chrání nervózní, svědící, loupající se vlasovou pokožku (např. v dětském mýdle), sedmikráska mírní svědění a vyrážky, ošetřuje zanícenou a nečistou pleť, má čisticí účinky, v duchovní oblasti reguluje emocionální a duševní stránku (rakytníkové mýdlo)...
Základními oleji a tuky v mýdle jsou nejčastěji bio bambucké máslo (dodává mýdlu odolnost, pomáhá pečovat o vysušenou a citlivou pleť, výborně se hodí k použití na pokožku celého těla), kakaové máslo (vytváří odolnost, tvrdost mýdla), kokosový olej (vytváří pěnivost mýdla, pečuje o pokožku s výskytem kožních problémů) a olivový olej (vytváří jemné, krémové mýdlo). Mezi další často používané oleje jsou ricinový (zlepšuje pěnivost mýdla), mandlový olej (uklidňující a regenerační vlastnosti, suchá pokožka) a mango máslo (zmírňuje svědění pokožky, vyživuje vlasové folikuly, lámavým a suchým vlasům navrací lesk, výborné v péči o suchou pokožku).
Dalšími ingrediencemi jsou kvalitní oleje nejčastěji lisované za studena, bio oleje. Oleje kombinuji tak, aby co nejlépe vyhovovaly danému typu pokožky či vlasů. Olej z černého kmínu LZS má poměrně silnou kořenitou vůni, urychluje hojení ran a obnovu buněk, pomáhá vyvážit produkci mazu v kůži, má skvělé hydratační schopnosti (najdete např. březový a vavřínový šampón), nimbový olej LSZ má výraznou intenzivní vůni, v kombinaci s éterickými oleji je vhodný pro ošetření podrážděné a problematické pokožky, výborně se hodí i na mykózy mezi prsty (v mýdle s bahnem z Mrtvého moře)...
Do mýdel také často přidávám další substance jako například koření a další přírodní materiály.
Například bentonit, jemný jíl obsahující vulkanický popel zvaný montmorillonit, který je charakteristický vysokým obsahem jílových nerostů, má hloubkově čisticí vlastnosti, vhodný na akné, pomáhá při zmírňování projevů kožních problémů (najdete v meruňkovém mýdle), bio čokoláda - kakao je plné antioxidantů, které se postarají o pevnější a pružnější pleť, má regenerační účinky, pomáhá minimalizovat vrásky (čokoládové mýdlo), dále také třeba bio henna neutral - 100% čistá a přírodní, jedná se o prášek z rostliny bez dalších příměsí, posiluje vlasy, neslouží k barvení vlasů, podporuje objem a lesk vlasů, čistí pokožku hlavy, pečuje o barvené vlasy, vhodná při svědění pokožky hlavy, lupy, při nadměrném maštění (březový šampón) nebo jogurt - svým vitamínovým složením pomáhá odstranit lupy a zklidnit podrážděnou pokožku hlavy, hydratuje vlasy a vyrovnává ph pokožky a reguluje tvorbu mazu (vavřínový šampón) a ovesné mléko - výborné pro léčbu kožních onemocnění, jako je ekzém, dermatitida a různé vyrážky, ovesné vločky mají schopnost potlačit svědění a podráždění pokožky, jsou velmi hojivé, zklidňují atopickou dermatitidu a ekzém a mnoho dalších...
Použité zdroje: Veit, Miriam: Léčivá kosmetika z přírody, Grada Publishing, a.s., 2014.
Hanzlíková Martina: Základy aromaterapie, Asociace českých aromaterapeutů, 10/2017